قوانین اخذ ویزای شنگن و ورود به اتحادیه اروپا در سال 2020

هر ساله میلیون ها نفر به حوزه شنگن یا همان محدوده ارضی اتحادیه اروپا سفر می کنند. در حالی که دغدغه امنیت در داخل مرزها و معضل مهاجران غیرقانونی در اروپا همچنان به قوت خود باقی است، کشورهای عضو پیمان شنگن کوشش دارند تا با به روزرسانی مقررات و وضع تدابیر جدید ورود مسافران را ساماندهی نموده و راه را برای ورود بیشتر مسافران قانونی تسهیل کنند.

قوانین اخذ ویزای شنگن و ورود به اتحادیه اروپا در سال 2020

با اجرایی شدن قوانین جدید در سال های پیش رو، سفر به اروپا دستخوش تغییرات عمده ای خواهد شد. از این به مسافران توصیه شده است که از تغییرات تازه مطلع باشند و خود را آماده نمایند. در زیر نگاهی می اندازیم به شماری از این تغییرات اعلام شده که قرار است در آینده نزدیک اعمال شوند.

افزایش هزینه درخواست ویزا

از ژانویه 2020 مسافرانی که قصد دارند ویزای محدوده شنگن را دریافت نمایند باید هزینه بالاتری نسبت به قیمت فعلی بپردازند.

بنابر مقررات جدید، هزینه درخواست صدور ویزای شنگن 33 درصد افزایش خواهد یافت، در نتیجه متقاضیان باید به جای 60 یورو فعلی مبلغ 80 یورو را بابت خدمات کنسولی بپردازند. بنابر اعلام اتحادیه اروپا درآمد حاصل از این افزایش تعرفه صرف بهبود تجهیزات برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی خواهد شد.

سوئیس اولین کشور عضو پیمان شنگن است که از 2 فوریه 2020 این افزایش قیمت را انجام خواهد داد. انتظار می رود مابقی کشورهای عضو اتحادیه نیز بالا بردن مبلغ درخواست ویزا را تقریبا از همین محدوده زمانی در دستور کار قرار دهند.

انتها مهر زدن بر گذرنامه ها

از سال 2022 به بعد پاسپورت مسافران غیراروپایی که به محدوده شنگن وارد می شوند، مهر نخواهند خورد. نام مسافران و اطلاعات آنان به هنگام ورود یا خروج از مرزهای اتحادیه اروپا در سامانه جامعی به نام سامانه ورود/خروج (EES) ثبت می گردد و در نتیجه با جایگزین شدن این سیستم دیگر نیازی به زدن مهر در پاسپورت ها نخواهد بود.

پیشرفته تر شدن کنترل های مرزی

در کنار فعال شدن سامانه ورود/خروج که جایگزین مهر در گذرنامه خواهد شد، فناوری های دیگری نیز پیش بینی شده اند که رفت و آمد به درون حوزه شنگن را آسان تر و ایمن تر می سازند.

از جمله این اقدامات سامانه تشخیص هویت بیومتریک فرودگاهی است. در این روش که در حال حاضر در فرودگاه لیسبون در پرتغال به صورت آزمایشی فعال شده است، مسافران دیگر به ارائه پاسپورت خود برای عبور از گذرگاه های مرزی نیازی ندارند. در این روش، مسافران به جای ایستادن در صف های طویل کنترل فرودگاه قادر خواهند بود تنها با نشان دادن صورت و اثر انگشت خود به یک نمایشگر تشخیص هویت، به سرعت از این مرحله عبور نمایند.

فناوری هوش مصنوعی به مسئولان اجازه می دهد هویت فرد را مورد تایید قرار دهند یا در صورت جعل ویزا از ورود وی به درون کشورهای عضو اتحادیه اروپا جلوگیری نمایند.

عدم نیاز به سفر به کشور ثالث برای تسلیم درخواست صدور ویزا

لایحه قانون الحاقی برای محدوده مرزی شنگن که در ماه ژوئن توسط شورای اتحادیه اروپا به تصویب رسید، شامل مفادی است که پروسه دریافت ویزا را تسهیل و تسریع می نماید. بنابر قانون جدید، دیگر نیازی نخواهد بود که مسافری برای درخواست ویزای شنگن به یک کشور ثالث سفر کند.

بنابر قانون جدید که از ماه های ابتدایی سال 2020 اجرایی خواهد شد اگر عضوی از اتحادیه اروپا خدمات کنسولی خود را به هر دلیلی در کشور محل اقامت مسافر ارائه نکند، این مهم باید توسط یک عضو دیگر اتحادیه اروپا در آن کشور نمایندگی گردد. به این معنی که کشور جانشین می تواند به نیابت از اتحادیه اروپا فرم های درخواست ویزا را آنالیز کند.

راه چاره دیگر نیز این است که کشور اروپایی فاقد دفتر نمایندگی، با یک سرویس ارائه دهنده خارجی در کشور میزبان همکاری کند و اختیار صدور ویزا در محل را به آن سرویس محول کند.

فاصله زمانی میان درخواست اخذ ویزا و تاریخ انجام سفر

تا کنون مسافران اجازه داشتند حداکثر 3 ماه قبل از تاریخ سفرشان درخواست خود را برای اخذ ویزای شنگن ارائه دهند. با قوانین جدید، این مدت سه ماه دیگر اضافه خواهد شد و به شش ماه خواهد رسید.

در عین حال قانون قبلی برای کف زمانی درخواست ویزا پابرجاست و مسافران نمی توانند برای کمتر از سه ماه آینده تقاضای ویزا نمایند. امری که البته استثنابردار است و مسئولان کنسولگری در موارد اضطراری می توانند ویزا را در زمانی کمتر از 15 روز کاری آینده صادر نمایند.

شهروندان بدون نیاز به ویزا

گردشگران کشورهایی که برای ورود به حوزه شنگن نیاز به ویزا ندارند نیز تحت تاثیر تغییرات جدید در قوانین اتحادیه اروپا قرار خواهند گرفت.

در واقع از ژانویه 2021 به بعد برای اولین بار این شهروندان به منظور ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا ملزم به پر کردن فرمی در سامانه موسوم به مجوز الکترونیکی سفر (ETIAS) هستند.

پر کردن این فرم حدود 15 دقیقه طول می کشد و مقامات اتحادیه با آنالیز پیشینه امنیتی فرد تصمیم خواهند گرفت که آیا ورود متقاضی به محدوده شنگن بلامانع است یا خیر. مسافران تاییدیه این سامانه را در ایمیلی دریافت خواهند کرد و تنها کافی است در درگاه های مرزی اتحادیه اروپا آن را به ماموران نشان دهند.

ورود بریتانیایی ها به محدوده شنگن

در حالی که با اجرایی شدن قوانین جدید ورود بسیاری از مسافران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا راحت تر خواهد شد، این امر شامل شهروندان با ملیت بریتانیا نخواهد بود.

بریتانیایی ها تا امروز می توانستند آزادانه و بدون نیاز به ویزا یا حتی پاسپورت در حوزه شنگن تردد نمایند. اما با به انتها رسیدن برکسیت، بریتانیا نیز به عنوان یک کشور غیرعضو اتحادیه اروپا درنظر گرفته خواهد شد.

هرچند بریتانیایی ها به ویزا نیاز نخواهند داشت، با این حال از ژانویه 2021 به بعد باید قبل از ورود به خاک اتحادیه نام و درخواست خود را در سامانه موسوم به مجوز الکترونیکی سفر (ETIAS) ثبت نمایند تا اجازه ورود برایشان صادر گردد.

از طرف دیگر شهروندان بریتانیا باید پاسپورت خود را به هنگام سفر به همراه داشته باشند. آنان همینطور به هنگام ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید در کنار شهروندان دیگر 62 کشور از گذرگاه مخصوص کشورهایی رد شوند که برای ورود به خاک اتحادیه ویزا لازم ندارند.

منبع: farsi.euronews.com
انتشار: بروزرسانی: 23 مهر 1398 شناسه مطلب: 304

به "قوانین اخذ ویزای شنگن و ورود به اتحادیه اروپا در سال 2020" امتیاز دهید

1 کاربر به "قوانین اخذ ویزای شنگن و ورود به اتحادیه اروپا در سال 2020" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوانین اخذ ویزای شنگن و ورود به اتحادیه اروپا در سال 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید