واکنش اسپانیا به توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس در آب های مورد مناقشه

به گزارش آژانس مسافرتی سفرهای اَدِلیا، دولت اسپانیا به توقیف نفتکش ایرانی از سوی نیروی دریایی انگلیس در منطقه ای که مورد مناقشه این دو کشور اروپایی است، واکنش نشان داد.

واکنش اسپانیا به توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس در آب های مورد مناقشه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از نشریه اسپانیایی ال پائیس، یک مقام ارشد دولت اسپانیا گفت کشورش توقیف نفتکش ایرانی توسط نیروی دریایی انگلیس در آب های منطقه جبل الطارق که مدت هاست این دو کشور اروپایی بر سر مالکیت آن با یکدیگر اختلاف دارند را در دست آنالیز دارد.

جوسپ بورل سرپرست وزارت امور خارجه اسپانیا که اخیراً به عنوان نامزد تصدی عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا معرفی شده است، روز آدینه در واکنش به اقدام روز گذشته انگلیسی ها علیه نفتکش ایرانی در آب های مورد مناقشه بین دو کشور انگلیس و اسپانیا گفت: ما در حال تحلیل شرایط هستیم تا ببینیم که آیا آنها حاکمیت ما را نقض نموده اند یا خیر.

یک مقام وزارت امور خارجه اسپانیا که خواست نامش فاش نشود، به نشریه ال پائیس گفته است که مادرید اتفاق اخیر را تجاوز به آب های سرزمینی خود می داند و میخواهد مراتب اعتراض و شکایت خود را به دولت انگلیس اعلام کند.

منطقه کوهستانی جبل الطارق در جنوب اسپانیا و شمال تنگه راهبردی جبل الطارق، در سال 1704 میلادی به اشغال انگلیس در آمد و از آن موقع تاکنون در خصوص آن بین انگلیس و اسپانیا همیشه مناقشاتی وجود داشته است. انگلیس این منطقه را یکی از سرزمین های فرادریایی خود می داند اما اسپانیا هیچ گاه این مسئله را به رسمیت نشناخته است.

روز گذشته در پی توقیف یک فروند نفتکش ایرانی در تنگه جبل الطارق توسط نیروی دریایی انگلیس، وزارت امور خارجه ایران سفیر انگلیس در تهران را احضار کرد.

رئیس اداره سوم غرب اروپا وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جریان احضار سفیر انگلستان به وزارت امور خارجه در اعتراض به توقیف نفتکش ایرانی در تنگه جبل الطارق، تأکید کرد این اقدام معادل راهزنی دریایی است.

رئیس اداره سوم غرب اروپا وزارت خارجه با اشاره به حرکت نفتکش ایرانی در آبراهه های بین المللی، اقدام نیروی دریایی انگلیس را معادل با راهزنی دریایی دانسته و گفت آن کشور حق ندارد تحریم های یکجانبه خود یا اتحادیه اروپا را به صورت فراسرزمینی علیه کشورهای دیگر اعمال نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 تیر 1398 بروزرسانی: 16 شهریور 1398 گردآورنده: adeliasafar.com شناسه مطلب: 90

به "واکنش اسپانیا به توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس در آب های مورد مناقشه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش اسپانیا به توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس در آب های مورد مناقشه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید