کوشش آمریکا و انگلیس برای حفظ منافع کشاورزان خود پس از برگزیت

به گزارش آژانس مسافرتی سفرهای اَدِلیا، به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری های ایندیپندنت و فاینشال تایمز، ترامپ یکی از جدی ترین موافقان برگزیت(Brexit) است و نشانه­ ها حاکی از آن است که وی به دنبال بهره­ برداری از برگزیت به نفع تولیدکنندگان محصولات کشاورزی آمریکاست. پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، نحوه­ اعمال تعرفه سهمیه ای[1] (TRQ) یکی از موضوعات پرچالش در WTO است. نرخ تعرفه سهمیه ای دارای دو نرخ تعرفه واردات کالا است. یک تعرفه برای حجم محدودی از واردات (به عنوان مثال، سهمیه بندی) که با نرخ تعرفه کمتر کالا وارد می گردد و واردات بیشتر، به عنوان مازاد سهمیه با نرخ تعرفه بالاتر (Skully) کالا وارد می گردد. تحت قانون نرخ تعرفه سهمیه ای مقدار واردات محدود نیست، بلکه واردات بیشتر از مقدار سهمیه می تواند با نرخ تعرفه بالاتر امکان پذیر باشد. نرخ تعرفه سهمیه ای، به عنوان حاصل مذاکرات موافقت نامه دور اروگوئه، اطمینانی به وجود آورد که سیاست های تجارت محصولات کشاورزی با پیچیدگی های زیادی، ادامه یابد.

کوشش آمریکا و انگلیس برای حفظ منافع کشاورزان خود پس از برگزیت

دراین بین انگلیس و اتحادیه اروپا با استفاده از روش­های مختلف ازجمله ارائه پیشنهاد اجرای روش فنی یا Technical Rectification به دنبال بهینه کردن تعرفه سهمیه ای به نفع خودشان هستند که با مخالفتهای جدی آمریکا و چالش در سازمان تجارت جهانی روبرو شده اند. آمریکا می خواهد با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، این کشور را مجبور به گگرددن بازار حساس خود به روی محصولات کشاورزی خود کند. ترامپ دراین باره اظهار نموده است: بلافاصله پس از برگزیت[خروج انگلیس از اتحادیه اروپا]، به دنبال معاملات تجاری معرکه با این کشور خواهم بود. از طرف دیگر بروکسل و لندن به دنبال راهی هستند تا تعرفه سهمیه ای (TRQ) را همچنان تحت قوانین سازمان تجارت جهانی اعمال نمایند. این موضوع با اهداف دولت ترامپ در تضاد است لذا این تصمیم در صورت عملی شدن می­تواند مذاکرات واشنگتن - لندن را سخت ­تر نماید.

شکل: اینفوگرافی چند نمونه از تعرفه ­های ارزشی (درصد ارزش کالا) و تعرفه­ های ثابت (بر حسب تن) بین ­المللی برای بعضی محصولات غذایی که عمداً برای کشورهای در حال توسعه بالا اعمال شده­ اند. این تعرفه­ ها با فهرست متغیر تا 80 نرخ متفاوت مخصوصا برای گوشت و لبنیات؛ به اندازه­ای برای کشورهای درحال توسعه بالا هستند تا از دسترسی به بازارهای کشوری مثل انگلیس ناامید شوند!

لابی آمریکا با آرژانتین و نیوزیلند برای اجبار به کاهش تعرفه های کشاورزی انگلیس

بر اساس قوانین سازمان تجارت جهانی، پس از برکسیت، ریسکی که انگلیس باید پذیرا باشد، قبول کردن کالاهای کشاورزی کشورهای ثالث است؛ کالاهایی که مازاد بر احتیاج قطعی انگلیس هستند و این در حالی است که حتی قبل از انجام هرگونه معامله تجاری با این کشورها، کالاهای یادشده وارد انگلیس شده­ اند. درحالی که انگلیس یکی از بنیان گذاران سازمان تجارت جهانی (WTO) و از امضانمایندگان موافقت نامه عمومی تعرفه و تجارت (GATT) است، تعهدات او تا به امروز توسط اتحادیه اروپا مدیریت می­شد. ترزا می، نخست وزیر انگلیس، سعی می­ کند تا توافق سازمان تجارت جهانی با اتحادیه اروپا را به عنوان نشانه­ موفقیت خود به نمایش بگذارد که این امر برای ترامپ به عنوان پشتیبان برگزیت دردآور است.

آمریکا با تشکیل گروهی از کشورها (شامل آرژانتین، برزیل و نیوزیلند)، به عنوان بزرگ ترین صادرنمایندگان محصولات کشاورزی، نامه­ ای به اتحادیه اروپا و سازمان تجارت جهانی ارسال نموده که هدف آن برنامه­ سهمیه بندی تعرفه ای خاصی است که به واسطه آن بتواند هر محصول کشاورزی از گوسفند و کره­ نیوزیلندی گرفته تا طیور و گندم آمریکایی را به کشور انگلیس صادر کند. بر اساس قوانین سازمان تجارت جهانی، سهمیه بندی های کشوری امکان اعمال تعرفه ­های کمتر برای واردات کالا را فراهم می­ آورد و از همین رو کشورهای یادشده با بهره برداری از این قانون، محصولات کشاورزی خود را به صورت سهمیه بندی کشوری (Country-Specific Quotas) صادر می ­نمایند که این امر برای کشورهایی مثل آرژانتین و نیوزیلند که وابسته به صادرات محصولات کشاورزی می ­باشند بسیار ارزشمند است و لابی کردن آن ها با آمریکا می ­تواند قدرت آن­ها را دوچندان کند.

سوءاستفاده انگلیس و اتحادیه اروپا از قوانین تجارت جهانی، به نفع انگلیس

در حال حاضر برنامه­ انگلیس و اتحادیه اروپا حفظ مقررات اتحادیه اروپا برای نگهداری الگوی تاریخی واردات و مصرف پس از برگزیت است. این کار برای جلوگیری از شوک ناگهانی تجاری ناشی از خروج انگلیس از اتحادیه است، اما آمریکا این روش را ناعادلانه می­ داند زیرا تصور بر این است که اتحادیه اروپا می­ تواند به طور مؤثری تعهدات انگلیس برای دنبال کردن قوانین تجارت جهانی را کاهش داده و قدرت رقابتی انگلیس از این طریق افزایش پیدا کند. آمریکا این توافق بین انگلیس، اتحادیه اروپا و WTO را رد نموده است و عملی شدن این توافق را تبعیض آمیز می داند؛ چراکه این امتیاز در خصوص همه­ کشورهایی که عضو سازمان تجارت جهانی بوده و اتحادیه اروپا را ترک می نمایند و به سهمیه تعرفه ای پایبند بوده اند صادق نیست.

امیلی دیویس سخنگوی روبرت لایتزر نماینده تجاری آمریکا اظهار کرد که: نه اتحادیه اروپا و نه انگلیس هیچ گونه برنامه­ نوشته شده ای برای نحوه­ی کنار آمدن با مقررات سازمان تجارت جهانی به واشنگتن ارائه نداده ­اند. اما دولت ترامپ به طور فعال با شرکای تجاری خود ازجمله اتحادیه اروپا و انگلیس در خصوص تعرفه سهمیه ای در حال مذاکره است. اطمینان از دسترسی تجار محصولات کشاورزی آمریکا به بازار اروپا حتی پس از برگزیت یکی از اولویت­ های اصلی دولت امریکا است.

برنامه ترزا می و افزایش حمایت های دولتی انگلیس از کشاورزان خود پس از برکسیت

انگلیس و اتحادیه اروپا، طی هفته­ منتهی به 16 اکتبر 2017، در حال تنظیم برنامه خود برای اعضای دیگر سازمان تجارت جهانی بودند و دیپلمات­های اروپایی بر اهمیت تنظیم موافقت­ های بین انگلیس و اتحادیه در خصوص تعرفه سهمیه ای تأکید کردند. بروکسل کوشش می­کند تا تعرفه ­های انگلیس را پس از برگزیت از مقدار فعلی خود تغییر دهد. این کار می­ تواند فشاری بر کشاورزان انگلیسی تحمیل کند و از همین رو انگلیس کوشش می­ کند تا پس از برکسیت، سناریوی خودش را در سازمان تجارت جهانی پیش ببرد. یکی از این سناریوها اعطای یارانه به کشاورزان است که تحت قوانین اتحادیه اروپا باید پیش برود، اما انگلستان با خروج از اتحادیه آزادی عملی بیشتری نیز برای افزایش حمایت ­ها خواهد داشت.

یکی دیگر از برنامه ­های حمایتی انگلستان، برپایی سیستم مقررات جدید کشاورزی با استفاده از روش مجوز فنی است. اجرای این روش احتیاجی به تصویب سایر اعضای سازمان تجارت جهانی ندارد. اما در طی نامه­ ای که آمریکا و تعدادی از متحدان این کشور به انگلیس و اتحادیه اروپا ارسال نموده اند مخالف جدی اجرای این روش هستند. در این نامه اشاره شده است که: تغییر سهمیه بندی تعرفه ای به روش فنی امکان پذیر نیست و هیچ کدام از این آرایش­های مدیریتی نمی­تواند بدون موافقت ما اجرا گردد... در صورت هرگونه تغییر تأثیرگذار بر تعادل امتیازات، تمامی اعضای سازمان تجارت جهانی تصمیم مقتضی را اتخاذ خواهند کرد.

شکل: تصویر بخشی از نامه تهدیدآمیز نمایندگان کشورهای آمریکا، کانادا، نیوزیلند، برزیل، تایلند و اروگوئه در سازمان تجارت جهانی خطاب به انگلیس، در مخالفت از تصمیمات جدید حمایت از کشاورزی این کشور پس از برکسیت

اما انگلیس بر پیشبرد رویکرد خود پافشاری دارد. در همین باره سخنگوی دپارتمان تجارت انگلیس گفت: ما هنوز اعتقاد داریم که روش فنی (Technical Rectification) بهترین فرایند برای معرفی برنامه­ های جدید انگلیس به سازمان تجارت جهانی است. انگلیس به اجرای شفاف این سازوکارها با شرکای بین المللی در طی فرایندها پایبند است. لازم به ذکر است روش فنی تعرفه گذاری جزء غیرشفاف­ ترین روش­ های اعمال محدودیت وارداتی در بین کشورهاست.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 4 آبان 1398 گردآورنده: adeliasafar.com شناسه مطلب: 320

به "کوشش آمریکا و انگلیس برای حفظ منافع کشاورزان خود پس از برگزیت" امتیاز دهید

2 کاربر به "کوشش آمریکا و انگلیس برای حفظ منافع کشاورزان خود پس از برگزیت" امتیاز داده اند | 4.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش آمریکا و انگلیس برای حفظ منافع کشاورزان خود پس از برگزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید