مادرید: اسپانیا به اینستکس می پیوندد

به گزارش آژانس مسافرتی سفرهای اَدِلیا، وزیر خارجه اسپانیا از کوشش های خود و دیگر همتایان اروپایی اش برای حفظ برجام و تعامل تجاری با ایران اطلاع داد.

مادرید: اسپانیا به اینستکس می پیوندد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اسپانیا نیز دوشنبه از کوشش های خود برای حفظ برجام و تداوم تعامل تجاری با ایران با وجود فشارهای آمریکا اطلاع داد.

به نوشته خبرگزاری رویترز خوزه بورل وزیر خارجه اسپانیا و نامزد مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه قبل از ورود به محل برگزاری نشست شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرنگاران گفت: هرکاری را که بتوانیم انجام می دهیم تا اطمینان حاصل کنیم تحریم اقتصادی علیه ایران وجود ندارد و شرکت های اروپایی میتوانند در آنجا کار نمایند.

بر اساس این گزارش، آنالیز وضعیت توافق هسته ای با ایران و تنش های اخیر در منطقه خلیج فارس از جمله موضوعات اصلی مورد بحث در نشست امروز شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپاست.

با وجود گذشت بیش از یک سال از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای و کوشش های مداوم کاخ سفید برای قطع کامل روابط تجاری خارجی ایران، اتحادیه اروپا که به وعده خود برای جبران آثار ناشی از خروج آمریکا عمل نکرده، تأکید دارد که ایران همچنان باید محدودیت ها بر برنامه هسته ای خود را حفظ کند.

به گزارش رویترز، وزیر خارجه اسپانیا در ادامه گفت: این امر بسیار سخت است، زیرا قوانین ایالات متحده به شیوه فرامرزی و فراتر از چارچوبی که ما آن را قبول نداریم، کار را سخت می سازد.

وزیر خارجه اسپانیا در پایان از پیوستن کشورش به ساز و کار اقتصادی اروپا (اینستکس) اطلاع داد.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه سال جاری بعد از یک سال پایبندی یکجانبه به توافق هسته ای، اظهار داشت به مرور تعهد خود به این توافق را کاهش می دهد. با عبور ایران از سقف ذخایر اورانیوم با غنای پایین و همچنین افزایش خلوص اورانیوم غنی شده ایران، اتحادیه اروپا بیش از پیش برای حفظ توافق هسته ای به تکاپو افتاده است.

سخنگوی وزارت خارجه نیز دوشنبه در واکنش به بیانیه سه کشور اروپایی عضو برجام گفت: انتظار ایران از شرکای اروپایی، اتخاذ تصمیم ها و گام های عملی در روند اجرایی شدن توافق است و تا زمانی که آنها متعهد باشند، ما هم به همان میزان متعهد می مانیم.

سید عباس موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بیانیه اخیر سه کشور اروپایی در مورد برجام گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران بیانیه ها و موضع گیری های طرف های اروپایی برجام را با دقت به لحاظ میزان انطباق با تعهدات این دولت ها وفق توافق مزبور و مصوبات کمیسیون مشترک مورد آنالیز قرار می دهد. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 تیر 1398 بروزرسانی: 16 شهریور 1398 گردآورنده: adeliasafar.com شناسه مطلب: 106

به "مادرید: اسپانیا به اینستکس می پیوندد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مادرید: اسپانیا به اینستکس می پیوندد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید