مخالفت اتحادیه اروپا با پیشنهاد جدید برگزیتی نخست وزیر انگلیس

طرح جدید نخست وزیر انگلیس درباره حل چالش مرزی بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند که بخش هایی از آن دیروز در رسانه های انگلیس درز کرد، با واکنش منفی اتحادیه اروپا روبرو شده است.

مخالفت اتحادیه اروپا با پیشنهاد جدید برگزیتی نخست وزیر انگلیس

به گزارش ایرنا، مقامات اتحادیه اروپا طرح بوریس جانسون درباره ایجاد مراکز کنترل تبادل کالا و تردد در دو ایرلند را ناکارآمد، غیرقابل قبول و غیرقانونی توصیف می نمایند. یک مقام بلندپایه اتحادیه اروپا به گاردین گفته است: اگر این طرح نهایی انگلیس است، توافق برگزیت انجام نخواهد شد.

هلن مکنتی وزیر امور اروپایی جمهوری ایرلند هم طرح جانسون را غیرقابل قبول توصیف کرد و گفت بعید می داند انگلیس صادقانه خواستار دست یابی به توافق باشد.

جانسون قرار است امروز طرح توافق مورد نظر انگلیس درباره برگزیت را همراه با این پیغام به اتحادیه اروپا تحویل دهد که یا ظرف 10 روز آینده آن را پذیرفته یا مذاکرات برگزیت متوقف و انگلیس بدون توافق اتحادیه اروپا را ترک می نماید. این در حالی است که دولت انگلیس به موجب رای مجلس این کشور موظف است تا برای رسیدن به توافق مورد رضایت طرفین مهلت برگزیت را به تعویق بیندازد.

نخست وزیر انگلیس با طرح پیشنهادی جدید بر آن است تا مانع از کنترل مرزی بین انگلیس و ایرلند شمالی گردد. در حال حاضر به دلیل عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا تبادل کالا و تردد میان ایرلند شمالی که جزئی از قلمرو انگلیس به شمار می رود با جمهوری ایرلند بدون کنترل مرزی انجام می گردد. اما با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، روابط دو طرف ناگزیر از اجرای قوانین مرزی و مراودات تجاری با مشکل روبرو می گردد.

اتحادیه اروپا برای حل این معضل تنها یک راه می شناسد و آن بقای کل انگلیس در اتحادیه گمرکی با کشورهای عضو اتحادیه اروپاست. چنین امری به معنای آن است که کالاهای ساخت ایرلند شمالی نیز می بایست تابع قوانین و موازین معین شده از سوی اتحادیه اروپا باشد. اما این پیشنهاد با مخالفت سیاستمداران انگلیس روبه رو و در نهاین باعث شد که رای گیری بر سر توافق ترزا می، نخست وزیر پیشین انگلیس، با اتحادیه اروپا در همین رابطه سه بار در مجلس به شکست بیانجامد. از سوی دیگر، خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا به معنای آن است که مرز بین اتحادیه اروپا و انگلیس از میان دو ایرلند بگذرد و این موضوعی است که با مخالفت جمهوری ایرلند و همچنین ایرلند شمالی روبه روست.

جانسون دیروز در گفت وگو با رسانه های انگلیس از طرح ایجاد مراکز کنترل تبادل کالا و تردد در هر دو ایرلند سخن گفت. او پیشنهاد کرد که ایرلند شمالی همراه با انگلیس پس از سرانجام دوره گذار در سرانجام سال 2020 از اتحادیه کمرگی اروپا خارج شده اما این منطقه تا سال 2025 تابع مقررات اتحادیه اروپا باشد. به این ترتیب تبادل کالا میان دو ایرلند تا سرانجام دوره گذار به وسیله مراکز مرزی صورت می گیرد که جمهوری ایرلند با آن مخالف است.

جانسون از مقامات ایرلند جنوبی، از اتحادیه اروپا و به ویژه از آلمان خواسته است تا با این پیشنهاد موافقت نمایند. به این ترتیب، امکان توافق بر سر برگزیت پیش از سرانجام مهلت معین شده (31 اکتبر) فراهم می گردد.

همچنین آرلین فوستر رهبر حزب اتحادگرای ایرلند شمالی و طرف دیگر دولت ائتلافی جانسون از اتحادیه اروپا خواسته تا طرح ارائه شده را جدی گرفته و برای رسیدن به توافق متمرکز شوند.

با این حال سایمون کاونی، وزیر امور خارجه جمهوری ایرلند در نخستین واکنش خود با پیشنهاد بوریس جانسون مخالفت نموده است. وزیر امور خارجه ایرلند با انتشار یک پست توییتری گفته است که مردم هر دو ایرلند، مستحق سرنوشت و راه چاره بهتری هستند.

یک مقام بلند پایه اتحادیه اروپا به گاردین گفته است، انگلیس و اتحادیه اروپا بر سر نحوه اجرای برگزیت اختلافات اساسی دارند و بعید است در زمان باقیمانده به توافق برسند.

انگلیس تا 31 اکتبر یعنی کمتر از یک ماه مهلت دارد تا درباره چگونگی خروج از اتحادیه اروپا به توافق رسیده یا بدون توافق این اتحادیه را ترک کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 11 مهر 1398 شناسه مطلب: 274

به "مخالفت اتحادیه اروپا با پیشنهاد جدید برگزیتی نخست وزیر انگلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت اتحادیه اروپا با پیشنهاد جدید برگزیتی نخست وزیر انگلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید