واشنگتن، چین را به قلدرمابی متهم کرد

به گزارش آژانس مسافرتی سفرهای اَدِلیا، وزارت خارجه آمریکا با اشاره به انتقاد ویتنام از تحرکات چین در منطقه مورد مناقشه این دو کشور در دریای چین جنوبی، پکن را به در پیش دریافت اقدامات تحریک آمیز و قلدرمابانه متهم نموده است.

واشنگتن، چین را به قلدرمابی متهم کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، واشنگتن در واکنش به انتشار بعضی گزارش ها درباره استخراج نفت و گاز از مناطق مورد مناقشه چین و ویتنام، پکن را به انجام اقدامات تحریک آمیز متهم نموده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا در این مورد آمده است: اقدامات تحریک آمیز مکرر چین با هدف استخراج نفت و گاز دیگر کشورها، تهدیدی برای امنیت انرژی منطقه و بازار انرژی آزادانه در ایندوپاسیفیک است. چین باید به رفتار قلدرمابانه خود انتها دهد و از انجام این نوع از فعالیت تحریک آمیز و ثبات زدا اجتناب کند.

واشنگتن اضافه نمود: ساخت و ساز و نظامی گری چین در مناطق مورد مناقشه در دریای چین جنوبی و دست زدن به اقداماتی از قبیل استفاده از شبه نظامیان در دریا برای ارعاب، اجبار و تهدید دیگر کشورها، صلح و امنیت منطقه را تضعیف می نماید.

آدینه هفته گذشته شبکه الجزیره از بیانیه اعتراضی سخنگوی وزارت خارجه ویتنام درباره فعالیت های اخیر چین در یک منطقه مورد مناقشه در دریای چین جنوبی خبر داده بود.

لی تی تو هانگ سخنگوی وزارت خارجه ویتنام اعلام نموده بود که طی روزهای اخیر یک کشتی نقشه برداری هایانگ دیژی 8 چین به همراه چند کشتی اسکورت ضمن نقض منطقه ویژه مالی و فلات قاره ویتنام فعالیت هایی انجام دادند.

سخنگوی این وزارتخانه همچنین از دولت چین خواست این کشتی ها را از آب های سرزمینی ویتنام خارج نموده و به نقض حاکمیت این کشور انتها دهد.

نقشه سی ان ان درباره مناطق مورد مناقشه دریای چین جنوبی

اختلافات چین و ویتنام بر سر مناطق مورد مناقشه دریایی حتی در نامگذاری دریا هم بروز یافته است. در حالی که پکن این منطقه را دریای چین جنوبی می نامد، از نظر هانوی نام این دریا دریای شرقی است.

آمریکایی ها که از هر فرصتی برای فشار بر چینی ها و محدود کردن این کشور استفاده می نمایند، طی سال های گذشته در اختلافات سرزمینی ویتنام و بعضی دیگر از کشورها با چین از طرف های مقابل چین جانبداری و پکن را به قلدری و ارعاب دیگر کشورهای منطقه متهم نموده اند.

دولت چین بارها ضمن رد مواضع آمریکا اعلام نموده که پکن طبق قوانین بین المللی در حال اجرا فعالیت ها در مناطق سرزمینی خود است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 مرداد 1398 بروزرسانی: 16 شهریور 1398 گردآورنده: adeliasafar.com شناسه مطلب: 125

به "واشنگتن، چین را به قلدرمابی متهم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن، چین را به قلدرمابی متهم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید