ایده مارگارت اتوود؛ راز موفقیت فروشگاه کتاب کانادایی

به گزارش آژانس مسافرتی سفرهای اَدِلیا، مارگارت اتوود در بازدید از فروشگاه کتابی گفته بود برای کتاب خواندن بیشتر از هر چیزی احتیاج به لباس و بالش راحتی دارید، نظری که رایسمن را به فکر فراوری وسایل و ابزارهای تزئینی در کنار کتاب انداخت.

ایده مارگارت اتوود؛ راز موفقیت فروشگاه کتاب کانادایی

به گزارش خبرگزاری ایبنا به نقل از نیویورک تایمز، تقریبا یک دهه پیش شاید مارگارت اتوود در دیدار با هیتر رایسمن مدیر اجرایی بزرگترین فروشگاه زنجیره ای کتاب در کانادا ایده ای به مدیر میانسال فروشگاه داد که شاید تاکنون باعث شده این فروشگاه به حیات خود در عصر دیجیتال ادامه بدهد. مارگارت اتووود نویسنده مشهور کانادایی و صاحب آثار داستانی مثل سرگذشت ندیمه در این ملاقات خصوصی از لذت کتاب خواندن در کنار وسایل راحتی خانه شخصی اش تعریف کرد. اتوود می گفت برای کتاب خواندن بیشتر از هر چیزی احتیاج به لباس و بالش راحتی دارید. رایسمن از همان سال تا کنون فراوری یک دو جین وسایل و ابزارهای تزئینی در کنار کتاب را شروع نموده که به نظر می رسد رمز موفقیت این فروشگاه زنجیره ای در عصری باشد که کتابفروشی ها به تدریج در حال محو شدن هستند.

ایندیگو بزرگترین کتابفروشی زنجیره ای در کاناداست ولی قصد دارد به تدریج وارد بازار کتاب آمریکا گردد و بازهم به نظر می رسد ارائه این وسایل اضافی در کنار کتاب نقطه قوتش باشد. جوراب، کریستال های تزئینی، بالش و متکای مخصوص کتاب خوانی، شلوار راحتی و یک دوجین چیزهای تزئینی که همگی به نوعی به کتاب ربط داده شده اند. ایندیگو در کانادا نوعی آمازون غیر آنلاین محسوب می گردد و این موفقیت در حال نفوذ به آمریکا نیز هست. آدریانا هافینگتون، موسس و صاحب روزنامه هافینگتون پست یکی از دوستان رایسمن می گوید تمام چیزهای تزئینی مخصوص ایندیگو را خریداری نموده است. او می گوید به نظر من موفقیت ایندیگو در دنیای غیرآنلاین دقیقا همین چیزهای قشنگ و تجملاتی است که در کنار کتاب ها به مشتری عرضه می گردد. آن ها برند خاص خود را در فراوری این محصولات دارند.

شاید جای تعجب باشد که یک فروشگاه کتاب کاسه های سوپ خوری با مارک خودش فراوری کند ولی وقتی به عناوین کتاب و تعداد آنها در فروشگاه های کتاب و آمار فروش آنها نگاه کنید متوجه خواهید شد که چرا این کاسه ها یا چاقوهای پنیرخوری با مارک ایندیگو فراوری می شوند. در طول سال های گذشته خانم رایسمن کوشش نموده کتاب فروشی ایندیگو را به صورت خاص اداره کند و این نوع خاص به سبک زندگی مردم شهرهای مختلف بستگی داشته باشد. مطمئن باشید فروشگاه ایندیگو در شهرهای مختلف چیزهای تزئینی متفاوتی عرضه می نماید و در حقیقت فرهنگ مردم آن شهر در ارائه محصولات و حتی نوع کتاب ها متفاوت است.

به گفته رایسمن ایندیگو در حال ورود به آمریکاست. سال گذشته اولین فروشگاه کتاب این شرکت در ایالت نیوجرسی افتتاح شد و به نظر می رسد این تنها فروشگاه کانادایی در آمریکا نخواهد بود. در شرایطی که هر روز فروشگاه های کتاب بارنزاندنوبل با کسری بودجه روبه رو هستند ولی ایندیگو در حال اضافه کردن فروشگاه های خودش در کاناداست. رایسمن می گوید آمارها نشان می دهند 60 درصد مشتری های کتاب زن هستند و به همین دلیل فراوری وسایل لوکس و تزئیناتی در کنار کتاب یک ضرورت است.

رایسمن می گوید اصلاً نمی توانید ایندیگو را فروشگاهی خطاب کنید که همه چیز می فروشد. بله درست است که ما یک دوجین کالاهای لوکس و تزئیناتی و تبلیغاتی فراوری می کنیم ولی اعتقاد داریم این وسایل در کنار کتاب ها هستند. در خانه همه وقتی کتاب می خوانند با لباس راحتی با لیوان شخصی خودشان قهوه می خورند و دوست دارند وسایل تزئیناتی دلخواه خودشان را روی میز بچینند. مارکوس دوهل مدیر انتشارات پنگوئن درباره ایندیگو می گوید: استراتژی به کار گرفته شده توسط خانم رایسمن بسیار هوشمندانه اجناس کتابی و غیرکتاب را با هم به صورت هنرمندانه تلفیق نموده است و به نظر می رسد در دنیایی که همه به سمت کتاب های الکترونیک گرایش پیدا نموده اند یکی از روش های موفق برای ادامه حیات کتاب فروشی هاست.

اولین فروشگاه ایندیگو توسط رایسمن در سال 1997 در اونتاریو کانادا افتتاح شد. این فروشگاه در سال 2017 نزدیک به یک میلیارد دلار کانادا فروش داشت که در سال 2018 60 میلیون دلار به آن اضافه شد و در امسال نیز همچنان گردش مالی بالایی برای آن گزارش می گردد. البته در آمریکا با وجود غول هایی مثل آمازون و بارنزاندنوبل چالش بسیاری برای ایندیگو وجود دارد ولی رایسمن امیدوار است با استراتژی های خاص خودشان این چالش ها تبدیل به فرصت گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 16 شهریور 1398 گردآورنده: adeliasafar.com شناسه مطلب: 34

به "ایده مارگارت اتوود؛ راز موفقیت فروشگاه کتاب کانادایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایده مارگارت اتوود؛ راز موفقیت فروشگاه کتاب کانادایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید