تارنمای انگلیسی: ژاپن به آمریکا اجازه تحمیل سیاست های ضد ایرانی را نمی دهد

به گزارش آژانس مسافرتی سفرهای اَدِلیا، ایرنا نوشت: پایگاه اینترنتی دیپلمات در گزارشی با اشاره به کوشش های نافرجام آمریکا برای تشکیل ائتلاف در تنگه هرمز، اظهار داشت: ژاپن هرگز اجازه نداده است واشنگتن سیاست های خود درباره تهران را به توکیو تحمیل کند.

تارنمای انگلیسی: ژاپن به آمریکا اجازه تحمیل سیاست های ضد ایرانی را نمی دهد

در گزارش این پایگاه اینترنتی آمده است: ژاپنی ها در موقعیتی بسیار سخت قرار دارند زیرا از یک سو می خواهند روابط مثبت خود با ایران را حفظ نمایند، از سوی دیگر نمی خواهند باعث ناخرسندی دولت آمریکا از خود باشند و در سوی دیگر این معادله، باید افکار عمومی داخل ژاپن را هم که به شدت با اعزام نیروهای ژاپنی به ماموریت های خارجی و همراهی با آمریکا در یک ماجراجویی دیگر در خاورمیانه مخالف هستند، قانع نمایند.

در واقع باید گفت که دولت ژاپن میان ایران، آمریکا و افکار عمومی داخلی گرفتار شده است.

در اواسط ماه ژوئیه و با بالا دریافت شدید تنش ها بین آمریکا و ایران، احتمال حضور ژاپن در ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا برای تامین آزادی تردد دریایی در تنگه هرمز به بحثی داغ در توکیو تبدیل شد؛ این بحث ها حتی پیش از آنکه دولت ژاپن به صورت رسمی اعلام کند که آمریکا از آنها خواسته است در این امر کمک گر واشنگتن باشند، مطرح شده بود. زمانی که مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در اوایل اوت از توکیو دیدار کرد، وی حضور ژاپن را در این ائتلاف دریایی خواهان شد. تاکشی ایوایا (Takeshi Iwaya) وزیر دفاع ژاپن به همتای آمریکایی خود مارک اسپر گفته بود که توکیو بعد از لحاظ کردن چندین مساله در این خصوص تصمیم گیری خواهد نمود؛ از جمله این ملاحظات نیز احتیاج ژاپن به تامین امنیت انرژی، حفظ روابط مثبت با ایران و در کنار آن ماندن در کنار آمریکا به عنوان متحدی خوب بود.

روابط ایران و ژاپن از گذشته روابطی خوب بوده است که بخشی عمده از آن مرهون احتیاج ژاپن به انرژی بود. هر چند که ژاپن از امضا نمایندگان برجام در ژوئیه دو هزار و پانزده نبود، اما این کشور بسیار مشتاق بود که از همه فرصت های جدید به دست آمده در این توافق استفاده کند.

زمانی که ترامپ از همه متحدان خود خواست واردات نفت از ایران را به صفر برسانند، مشکل از اینجا آشکار شد که ایران کشور ساده ای برای ژاپن نبود که سیاست خارجی مستقلی در قبال آن داشته باشد.

در هر صورت ژاپن هرگز اجازه نداده است در مورد سیاست خود در قبال ایران منفعل باشد و آمریکا سیاست های خود را به این کشور تحمیل کند؛ ژاپنی ها در این خصوص رویکرد فعالانه دارد.

در ماه ژوئن، آبه شینزو نخست وزیر ژاپن اولین مقام ارشد ژاپنی بود که از زمان انقلاب 1979 به این سو، از ایران دیدار می کرد؛ هر چند که این دیدار در آن موقع باعث پیشرفت محسوسی در این امور نشد. شینزو در دیپلماسی خود در قبال ایران در ماه سپتامبر نیز فرصتی دوباره خواهد داشت، زمانی که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران دیدار کند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 شهریور 1398 بروزرسانی: 16 شهریور 1398 گردآورنده: adeliasafar.com شناسه مطلب: 203

به "تارنمای انگلیسی: ژاپن به آمریکا اجازه تحمیل سیاست های ضد ایرانی را نمی دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تارنمای انگلیسی: ژاپن به آمریکا اجازه تحمیل سیاست های ضد ایرانی را نمی دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید