تشدید رویارویی با چین ، آمریکا سامانه های جدید موشکی در آسیا مستقر می نماید

به گزارش آژانس مسافرتی سفرهای اَدِلیا، همشری آنلاین:ایالات متحده آمریکا میخواهد برای مقابله با روند قدرت دریافت چین در آسیا ظرف ماه های آینده موشک های جدیدی در این قاره نصب و مستقر کند.

تشدید رویارویی با چین ، آمریکا سامانه های جدید موشکی در آسیا مستقر می نماید

به گزارش یورونیوز، مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا روز شنبه با اعلام این مطلب در پاسخ به سوالی در باره احتمال استقرار موشک های جدید متعارف با برد متوسط در آسیا پس از خروج کشورش از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد موسوم به آی ان اف INF تاکید نمود: بله البته که دوست دارم این کار صورت گیرد.

رئیس پنتاگون که هنگام سفر به سیدنی، نخستین مرحله از سفر دوره ای یک هفته ای خود به منطقه آسیا و اقیانوسیه با خبرنگاران سخن می گفت در ادامه توضیح داد: ما خواهان آن هستیم که این اقدام در اسرع وقت عملیاتی گردد. ترجیح ما در ماه آینده است اما این گونه اقدامات ممکن است کمی بیشتر از آنچه پیش بینی می گردد به طول بیانجامد.

وزیر دفاع آمریکا بدون دادن توضیحات بیشتر در باره محل نصب موشک های جدید یادآور شد: نمی خواهم وارد حدس در این مورد شوم زیرا این گونه مسائل موضوعاتی است که ما معمولا در باره آن با متحدان خود صحبت می کنیم و اطلاعات بیشتر را با آنها در میان می گذاریم.

آمریکا روز آدینه با متهم کردن روسیه به عدم پایبندی به تعهدات خود در چارچوب پیمان منع گسترش موشک های هسته ای میان برد گفت که به صورت رسمی از این پیمان بازدارنده که در زمان جنگ سرد به امضاء رسیده، خارج می گردد.

پیمان منع فراوری و آزمایش موشک های هسته ای کوتاه برد و میان برد، در سال 1987، توسط رونالد ریگان، رئیس جمهوری وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، دبیر کل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی، امضا شد.

این پیمان سبب شد تا سایت های هسته ای دو کشور به مدت ده سال مورد بازرسی قرار گیرد و بیش از دو هزار موشک هسته ای کوتاه و میان برد نابود گردد. ممنوعیت توسعه و به کار گیری موشک های زمینی با برد متوسط بیش از پانصد کیلومتر از جمله اهداف دیگر آی ان اف عنوان شده بود.

واشنگتن پس از خروج از INF آزدانه می تواند با چین در زمینه موشکی رقابت کند. زرادخانه موشکی پکن به شکل گسترده ای حاوی سلاح های منع شده توسط پیمان آی ان اف است که چین هرگز راضی به امضای آن نشده است.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در این خصوص تاکید نموده است که پس از انتها یافتن رسمی پیمان INF، چین نبایست دیگر از پروژه های موشکی و تسلیحاتی آمریکا متعجب و شگفت زده گردد. رئیس پنتاگون تاکید نموده است که هشتاد درصد از زرادخانه موشکی چین را سلاح های ممنوع شده در INF تشکیل می دهند و پکن نباید از قصد ما برای دستیابی به ظرفیتی مشابه متعجب گردد.

لازم به ذکر است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز یک روز پس از خروج کشورش از آی ان اف خواهان توافقی جدید در مورد سلاح های هسته ای شده که چین و روسیه نیز یک طرف آن باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 16 شهریور 1398 گردآورنده: adeliasafar.com شناسه مطلب: 147

به "تشدید رویارویی با چین ، آمریکا سامانه های جدید موشکی در آسیا مستقر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید رویارویی با چین ، آمریکا سامانه های جدید موشکی در آسیا مستقر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید