خداحافظی موگرینی از مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا

به گزارش خبرنگاران، گویا سران اروپا پس از سه روز بحث، نامزدهای مقام های ارشد این اتحادیه را معین نموده اند.

خداحافظی موگرینی از مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا

در میان افرادی که باید از پست های خود در بروکسل خداحافظی نمایند نام فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز دیده می گردد. سوالی که در این مرحله مطرح می گردد آن است که چه کسی جایگزین موگرینی در شرایط حساس فعلی خواهد بود؟

موگرینی در به نتیجه رسیدن برجام و نزدیک کردن نظرات مختلف در جریان مذاکرات منتهی به برجام نقش پررنگی داشت.

گفته می گردد نامزد پست مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جوزف بورل وزیرخارجه اسپانیاست و شاید در نشست امروز سران اروپا در استراسبورگ بورل به عنوان جانشین موگرینی معرفی گردد.

گفته می گردد بورل رابطه خوبی نیز با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران دارد.

در صورت نهایی شدن این تصمیم، بورل بعد از کاترین اشتون انگلیسی و فدریکا موگرینی ایتالیایی، عهده دار این سمت مهم خواهد شد.

دیدگاه های بورل

جوزف بورل،72 ساله در میان دیپلمات های دیگر به رک و صریح بودن مشهور است. همکارانش می گویند ابایی از گفتن حرف هایش ندارد و بعضی مواقع هم ممکن است زود عصبانی گردد. او تاکنون به عنوان وزیر امور خارجه اسپانیا فعال بوده و اتفاقاً نظر خوبی نسبت به ایران به ویژه در ماجرای برجام داشته است و از این توافق جهانی بارها حمایت نموده است.

او چندی پیش با اشاره به تصمیم ایران برای کاهش تعهدات خود در اجرای برجام گفته بود: تا آنجا که من می دانم این تصمیم ایران در چارچوب برجام است.

بورل تاکید داشت که آمریکا با خروج از برجام اقدام بدی انجام داد و زمینه تصمیم اخیر ایران در کاهش تعهدات ایران را فراهم کرد.

او در جای دیگری هم درباره برجام و مواضع دونالد ترامپ تاکید نموده بود که ادامه سیاست های واشنگتن مبتنی بر تهدید طرف مقابل درخواست های یکجانبه از وی، در عصری که ما زندگی می کنیم، معنا و مفهومی ندارد.

بورل در نشستی خبری با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه پس از اعلام خروج یکجانبه آمریکا از برجام گفت: این ایده رئیس جمهوری ترامپ که معتقد است اگر شما با ما نیستید علیه ما هستید، سیاستی است که دیگر این روزها خریدار ندارد و به عصری دیگر مربوط می گردد.

انتقادهای صریح جوزف بورل از ترامپ هم مشهور هستند. در ماجرای ونزوئلا و آشوب های این کشور این دیپلمات اسپانیایی گفته بود آمریکا به جای کوشش برای حصول توافقی صلح آمیز در ونزوئلا به مانند گاوچران های غرب وحشی همیشه در حال تهدید این کشور آمریکای جنوبی است.

او در انتقاد تند از سیاست های ترامپ در مسائل جهانی هم چندی پیش اعلام نموده بود شوکی که ترامپ به کل سیستم جهانی وارد نموده شانسی است تا اروپا بتواند خود را از نو تعریف کند و قدمی به جلو بردارد. اسپانیا واقعاً شانسِ این را می بیند که یک چندجانبگی تازه ای بنا کند که زیر چتر آمریکا نباشد.

نامزد پست مسئول سیاست خارجی اروپا چندی پیش هم در مصاحبه با روزنامه ال پاییس تاکید نموده بود اروپا باید یک منطق قدرت را در برابر آمریکا به کار بگیرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 16 شهریور 1398 شناسه مطلب: 81

به "خداحافظی موگرینی از مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا" امتیاز دهید

1 کاربر به "خداحافظی موگرینی از مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خداحافظی موگرینی از مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید